Żywienie i suplementacja


image001

Patrząc na wiele diet odchudzających lub podstawowe posiłki Kowalskiego najczęstszym eliminowanym składnikiem jest tłuszcz. Ludzie stosujący taki model żywienia argumentują wybór chęcią szybkiej utraty wagi tłumacząc, że od tłuszczu się tyje. Kiedy sugeruję by zwiększyli ilość tłuszczy nasyconych pukają się w głowę odpowiadając, iż nadmiaru tłuszczy nasyconych wywołuje choroby serca. Czy na pewno tak jest?

 

Każdy z nas osób aktywnych na hasło „tłuszcz” reaguje dwojako, zdrowy makroskładnik diety a wiec pozytyw lub niechciana tkanka która psuje nam wyprimage001acowaną sylwetkę gdy np. poluzujemy z dietą, aktywnością lub z innych przyczyn nie jesteśmy w stanie jej utrzymywać.

 

Ja dziś opiszę pierwszy przypadek podnosząc tłuszcze na wyżyny jako główny makroskładnik naszej diety w krótkim okresie lub nawet jako styl życia gdyż może się okazać, że to właśnie on jest nam pisany.

 

Jak sięgnę pamięcią zawsze byłem osobą otyłą lub walczącą z kilogramami różnymi podejściami do aktywności i sposobu odżywiania. Inni jedli podobnie „u mamy”, biegaliśmy za piłką podobnie a jednak u mnie wyglądało to tak jakbym więcej jadł  a aktywności miał mniej. Nic z tych rzeczy.

ŻYWIENIE I SUPLEMENTACJA
Uniwersyteckie Centrum Sportowe


UMK Toruń
II moduł 2 – 3 lipca 2016


 

 
Mamy przyjemność zaprosić państwa na profesjonalne szkolenie z zakresu żywienia i suplementacji. Poza przekazywaniem fachowej, praktycznej wiedzy będziemy na żywo przygotowywać zdrowe, dietetyczne dania, które image001będziecie mogli degustować. Wszystko okraszone będzie treningiem pod okiem najlepszych trenerów.
Szkolenie kierujemy do wszystkich chcących ugruntować swoją świadomość żywieniową, instruktorów i trenerów. Na naszym szkoleniu nauczymy was, jak zmieniać sylwetkę swoją i innych, maksymalizować wyniki sportowe za pomocą zbilansowanej diety.
Kolejność uczestnictwa w modułach jest dowolna. Jeżeli nie byłeś na I module możesz uzupełnić go przy kolejnej edycji.
 

 


MIEJSCE I TERMIN

 

2  - 3 lipca 2016; Uniwersyteckie Centrum Sportowe; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Św. Józefa 17, 87 – 100 Toruń  ( www.ucs.umk.pl )
 

 

 

ORGANIZATORZY SZKOLENIA

Firma szkoleniowa Sylwetka, Krajowy Ośrodek Metodyczno - Szkoleniowy TKKF oraz Uniwersyteckie Centrum Sportowe
 

 

 

image003PROGRAM MODUŁÓW

Szkolenie składa się z trzech oddzielnych szkoleń odbywających się w systemie weekendowym (sobota, niedziela). Każdy moduł to potężna porcja fachowych wykładów, w tle których przygotowane są potrawy dietetyczne, jakie uczestnicy szkolenia degustują.
W czasie szkolenia dokonujemy również rozmaitych pomiarów, które stanowią źródło niezbędnych informacji do układania planów żywieniowych i suplementacyjnych jak np. pomiary glikemi (poziomu cukru), ciśnienia, zakwaszenia, otłuszczenia ciała.
 

 


Wykładowcy:

- mgr Katarzyna Matella – instruktorka sportu w kulturystyce, sędzina klasy międzynarodowej, autorka książek „Supersylwetka”, „Fitness”, „Body Logistic System” oraz  wielu publikacji z dziedziny żywienia i suplementacji, dietetyczka, opracowała model żywienia zgodnego z dobowym zegarem biologicznym
- dr Radosław Kożuszek – doktor nauk rolniczych, konsultant ds. opracowywania składów suplementów diety, specjalista żywienia dietetycznego i bezpiecznego dla zdrowia, autor wielu artykułów z zakresu żywienia i suplementacji.
 

 

 
KWALIFIKACJEimage005


Uczestnicy szkolenia po każdym module otrzymują certyfikat.
Absolwenci całego cyklu szkoleniowego, po pozytywnym zaliczeniu egzaminu końcowego, otrzymają legitymację Doradcy ds. Żywienia i Suplementacji KOMSZ TKKF.
Absolwenci szkolenia nabywają umiejętności z zakresu postępowania żywieniowego i suplementacyjnego z różnymi typami klientów.

 

 

KOSZT UCZESTNICTWA

Koszt udziału w  szkoleniu (pojedynczy moduł): 366 zł.
Za udział w szkoleniu wystawiamy faktury VAT.

 

 

 
image007ZASADY UCZESTNICTWA I ZAPISY

 

Warunkiem uczestnictwa jest przelanie kwoty 100 zł* do 24 czerwca 2016 (reszta płatności na miejscu) z dopiskiem:
„Imię nazwisko – żywienie I Toruń” na konto:
14 2490 0005 0000 4000 4245 5622
(właściciel konta: Katarzyna Matella, ul. Szarych Szeregów 2e/59, Toruń).
Istnieje również możliwość uiszczenia przedpłaty w sklepie Sylwetka przy ul. Podmurnej 54/56 w Toruniu (tel. 56 652 16 45).

*Szkolenie odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia minimum 15 osób. W przypadku małej ilości zgłoszeń wpłacane zaliczki będą zwrócone.
 
 

 

KONTAKT

Wszelkich informacji o szkoleniu udziela:
- Katarzyna Matella – 513 167 359
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

 
 
PROGRAM II MODUŁUimage009
ŻYWIENIE I SUPLEMENTACJA
 

 


Sobota 2 lipca 2016


10.00 - 10.30 - sprawy organizacyjne
10.30 - 11.45 - Utrzymanie prawidłowej glikemii w diecie za pomocą indeksów żywieniowych (GI, GL, II, FF) – WYKŁAD
11.45 – 12.00 - przerwa
12.00 – 13.00 -  Aminokwasy część I: wiadomości ogólne + BCAA, glutamina, tauryna, tryptofan, tyrozyna WYKŁAD
13.00 – 13.15- przerwa - DEGUSTACJA
13.15- 14.30- Analiza żywnościowa: jaja różnego formatu, ich wartość biologiczna-  WYKŁAD
14.45 – 15.45 - TRENING
15.45 – 16.00 - DEGUSTACJA
16.00- 17.00- Wegetarianizm – ocena wartości odżywczej i zastosowanie bezmięsnych źródeł białka; WYKŁAD
17.00 - 17.30 – DYSKUSJA

 


Niedziela 3 lipca 2016image011


10.00 - 11.00 - Aminokwasy część II: kreatyna, arginina, beta alanina czyli wielka moc i pompa treningowa;   WYKŁAD
11.00 - 11.10 - przerwa
11.10 - 12.10- Wykorzystanie ziół w sztuce kulinarnej oraz prawdziwa moc wyciągów roślinnych; WYKŁAD
12.10 - 12.30 - przerwa DEGUSTACJA
12.30 - 13.30 - Środki słodzące w żywieniu; WYKŁAD
13.30 - 13.45 - DEGUSTACJA
13.45 - 14.45 – Postępowanie potreningowe zgodne z celem treningowym, podstawy ustalania planów żywieniowych; WYKŁAD
14.45 - 15.15 - Dyskusja i wręczenie certyfikatów

 

 

 

image013

image015

 

 

1. Anna Urbańczyk
2. Agata Szymczak
3. Łukasz Choiński
4. Aneta Kolasińska
5. Malwina Sprynger-Foksińska
6. Wioletta Matczak
7. Michał Kubiak
8. Łukasz Łęgowski
9. Angelika Kos
10. Robert Mielcarz
11. Marta Mielcarz
12. Przemysław Wójcik
13. Bartosz Lewangowski
14. Elżbieta Kochańska
15. Sebastian Duszyński

koktajl jogurtowo-melonowy

    Przedstawione poniżej przepisy są bardzo łatwe do wykonania, a składniki do ich wykonania (oprócz batatów) można w zależności od sezonu nabyć w każdym większym sklepie. Większość ze składników można dowolnie wymieniać na im podobne. Do sporządzenia potraw nie używa się żadnych produktów przetworzonych, ani wzmacniaczy smaku i zapachu jakimi są cukier czy sól. Produkty nie zawierają także żadnych produktów o wysokim indeksie glikemicznym- nie powodują nagłego nasycenia, które po chwili znika. Potrawy, a w szczególności pieczone bataty charakteryzują się bardo wysokim indeksem sytości, dzięki czemu długo po ich spożyciu nie sięgniemy po inne dania. Nadają się jako miłe urozmaicenie codziennych posiłków. Nie są składnikiem, czy główną potrawą sezonowej diety, o której po osiągnięciu zamierzonych efektów momentalnie zapomnimy. Spożywając nasze propozycje deserowe powinniśmy pamiętać, że jeśli nawet dany deser będzie wydawał nam się mało słodki, nie jest to wina niedoskonałości przepisu, a naszego osobniczego przyzwyczajenia do zawartości cukru we wszystkich potrawach jakie spożywamy na co dzień.  Należy zauważyć, że zarówno cukier jak i sól (a także inne, chemiczne wzmacniacze smaku i zapachu) zawarte są w prawie każdym przetworzonym i półprzetworzonym produkcie spożywczym. Jeśli zatem zjemy po naszych deserach ciasto z kremem czy nawet cukierka to przyrządzanie owocowego ptasiego mleczka czy gruszek z ryżem minie się z celem, gdyż w porównaniu do tradycyjnych słodyczy zawsze będą wydawały się mało słodkie.

DSCN5608
 

Polska, tradycyjna wigilia bez karpia w zasadzie nie ma racji bytu. Z kolei na większości polskich stołów karp nie ma racji bytu poza wigilią. W związku z tym, wybierając się na przedświąteczne zakupy postarajmy się przynieść do domu rybę jak najlepszej jakości, a nie najtańszą. W końcu jemy ją tylko raz w roku, z najbliższą rodziną i to w dodatku w okresie najwspanialszych świąt.

image001

Jaj nie trzeba nikomu przedstawiać ani polecać. Z pewnością często jadacie je w różnej postaci: jajecznica, jaja na twardo czy na miękko są świetnym daniem śniadaniowym. Nie zabraknie ich też na waszym świątecznym stole. Potrawy z jaj kurzych są bardzo pożywne, choć oczywiście nie należy z nimi przesadzać. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie jaja wybieramy w sklepie.

Jaja to produkt spożywczy pełen wszelkich substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu w jaju rozwija się nowe życie, a ten rozwój wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Jeśli chodzi o jajo kurze, to w ciągu 21 dni z dwóch frakcji – białka i żółtka – powstaje żywy organizm – kurczak, który zaraz po wykluciu może biegać i pobierać pożywienie.

faworki

Od Sylwetki: Na szkoleniach „Żywienie i Suplementacja” raczymy słuchaczy rozmaitymi dietetycznymi frykasami. Dr Radosław Kożuszek w ubiegły weekend na szkoleniu w Lublinie serował plov i sushi. Tym razem, będąc w aurze karnawałowej, przedstawia Państwu niedietetyczny przepis na pyszne, chrupiące chruściki.

IMG 2749Przepis na niedietetyczny makowiec

Od Sylwetki: Czując smak i zapach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia postanowiliśmy uraczyć wiernych Sylweciarzy przepisem na iście wigilijny makowiec. Zapewne wszystkie portale popularyzujące sporty sylwetkowe zaroją się w bieżącym okresie przepisami na dietetyczne frykasy, które będą miały stanowić bezpieczny ekwiwalent zagrażających sylwetce dań. Sylwetka jednak, słynąca z szarlataństwa dietetycznego i treningowego, zachęca Was aby w te święta odpocząć, z pełną premedytacją zjeść kawał porządnego makowca, zraza mamusi, czy pierogi babci. Spokojnie, żeby chociaż bilans się zgadzał, warto po takiej uczcie wykonać sesję aerobów lub udać się na marszobieg na siarczystym mrozie. Jakiś czas temu facebook, przed tegorocznym tłustym czwartkiem, obiegło zdjęcie Krzysia Skryplonka jedzącego pączki. I co?... czym to przypłacił???? Za ten czyn zapłacił… medalem Mistrzostw Europy w kulturystyceJ

image001

Ćwiczysz regularnie, dokładnie analizujesz skład swojej diety, dbasz o właściwą ochronę mięśni przed katabolizmem. Odnotowujesz stałe postępy treningowe – wzrasta siła, poprawia się wygląd sylwetki. Niestety coraz częściej, w czasie intensywnych serii ćwiczeń w siłowni, odczuwasz przykrą bolesność w obrębie stawów. Zapewne zapomniałeś o przygotowaniu odpowiedniego podłoża do intensywnego treningu – silnych stawów i kości. Owszem to mięśnie generują skurcz, ale rzeczywisty efekt stanowią poruszające się kości wokół punktu obrotowego jakim są stawy. Wyobraź sobie, że Twoje kości to konary i gałęzie drzewa. Na silnej, grubej gałęzi możesz zawiesić bujaczkę, na której usiądzie sporo ważący mężczyzna i pozostanie ona nieuszkodzona. Jeżeli gałąź jest cienka, nieco wyschnięta, zmurszała, niestety załamie się pod naporem tego samego ciężaru. Analogicznie dzieje się z Twoimi kośćmi i stawami, które, jeżeli nie są odpowiednio odżywione, mogą nie podołać ciężkiemu treningowi.

image001Z ogromną skrupulatnością obliczasz zawartość składników pokarmowych w diecie, odmierzasz, z wręcz aptekarską dokładnością, wagę produktów. Czynisz to wszystko, bo wiesz, że dieta to równorzędny kompan treningu i bez niej nigdy nie osiągniesz wymarzonego kształtu sylwetki. Czy to jednak to wystarczy? Czy jesteś pewien, że dostarczasz wymaganą ilość kluczowych mikroskładników?

Człowiek, żyjący w dzisiejszych czasach powinien zadbać o odpowiednie „witaminowe doładowanie”. Dlaczego? To proste, nie jest w stanie dostarczyć wraz z dietą odpowiedniej ich ilości, biorąc pod uwagę styl jego życia, którego głównym wyznacznikiem jest pośpiech, niezbyt zdrowe nawyki żywieniowe. Tak, to prawda, kiedyś ludzie normalnie funkcjonowali bez żadnych suplementów witaminowych, dziś jednak sytuacja diametralnie zmieniła się.

IMG 0059

Sylwetka na talerzu

ORZECHOWY KURCZAK

Smakowe delicje!

Czas przygotowania: 40 minut

Poziom trudności: średni

Ilość porcji: 1 – 2

Dla kogo: danie zawiera niewiele węglowodanów, stąd doskonale nadaje się dla osób na diecie low carb lub o zwiększonej zawartości tłuszczu (w tych dietach ogranicza się węglowodany na korzyść tłuszczu). Jeżeli jesteś na diecie zróżnicowanej orzechowego kurczaka spożywaj z ryżem (doskonale komponuje się z ryżem brązowym – ma również lekko orzechowy smak) lub makaronem.

mixer
Spalaj tłuszcz i dbaj o zdrowie! 

W artykule tym przypomnimy o niezwykłych zaletach substancji lipotropowych, które pomagają spalić tłuszcz, a zarazem działają prozdrowotnie na organizm poprzez poprawienie gospodarki lipidowej krwi, obniżenie poziomu złego cholesterolu.

Substancje lipotropowe odpowiadają za nasilenie spalania tkanki tłuszczowej poprzez ułatwienie jej emulgacji. W dużym uproszczeniu: emulgacja prowadzi do rozbicia tłuszczu zapasowego (rozproszenia) na mniejsze elementy, które stają się łatwiej rozpuszczalne w płynach ustrojowych, bardziej dostępne dla enzymów umożliwiających ich spalanie (mechanizm podobny do działania mikseraJ).

DSC_4491

CANNELLONI Z MIĘSEM W SOSIE POMIDOROWYM – świąteczna alternatywa

Jako, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia, w czasie których nie da się uniknąć grzechów żywieniowych prezentujemy przepis dania, które doskonale spisze się na świątecznym stole i będzie łaskawe dla naszej sylwetki J

IMG_0071

Sylwetkowa Kuchnia:

Filet w aromatycznej panierce

Odrobina luksusu na co dzień

Czas przygotowania: 30 min

Ilość porcji: 1 – 2; jeżeli chcesz uczynić posiłek bardziej energetycznym zwiększ ilość ryżu.

Dla kogo: szczególnie dla osób, których dieta bazuje na większym udziale tłuszczu

IMG_0067

Smakowe delicje!

Dla kogo: danie zawiera niewiele węglowodanów, stąd doskonale nadaje się dla osób na diecie low carb lub o zwiększonej zawartości tłuszczu (w tych dietach ogranicza się węglowodany na korzyść tłuszczu). Jeżeli jesteś na diecie zróżnicowanej orzechowego kurczaka spożywaj z ryżem (doskonale komponuje się z ryżem brązowym – ma również lekko orzechowy smak) lub makaronem.

Copyright © 2019 Sylwetka.org. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.