Trening

image001Nawiązując do tematu pragnę w poniższym artykule przedstawić metodykę i jak trudnym treningiem funkcjonalnym Muscle Fit System są zajęcia prowadzone dla grupy ludzi , gdzie każdy jest prowadzony indywidualnie i dlaczego Polskie Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów w Kulturystyce i Fitness Sylwetka tak silnie broni praw i wyłączności do prowadzenia takich zajęć tylko przez trenerów Sylwetki.


Muscle Fit System jest treningiem funkcjonalnym autorstwa Polskiego Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów w Kulturystyce i Fitness SYLWETKA, gdzie rozkwit nastał w 2007r. na szkoleniach w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. Patrząc na datę w zasadzie można stwierdzić , że jest to nowa forma treningów a zarazem alternatywna dla ludzi , którzy nie przepadają za zwykłym „pakowaniem mięśni” w siłowni. Muscle Fit System ma ogromną gamę form treningowych i dosłownie jest pod każdą osobę . Aby jednak móc to zastosować trzeba odbyć wszystkie z możliwych dostępnych szkoleń jakie organizuje Stowarzyszenie Sylwetka z wykładowcami na czele jak: Trener Leszek Michalski, mgr Katarzyna Matella, mgr Paweł Drzewiecki.

11893780 966969339990535 8306488402883614553 o

 

Jako młody adept treningu kulturystycznego na pewnym etapie trafiłem na znane wszystkim zasady treningowe Joe Weidera. Było to na kursie instruktora rekreacji ruchowej, gdzie prowadzący zajęcia, trener Leszek Michalski w bardzo ciekawy sposób omówił zasady, jakimi kierował się jeden z ojców kulturystyki. Przedstawił te zasady tak, jak widział je ich autor a następnie skonfrontował to ze swoimi doświadczeniami i praktyką treningową.

image003    Każdy z nas miał prawdopodobnie do czynienia z wieloma rodzajami treningu w swoim życiu. Każdy z nich był inny, ale każdy miał jakiś cel.   Ja osobiście jako dziecko zaczynałam od tańca nowoczesnego, nieco później zafascynował mnie świat fitnessu aby ostatecznie zakochać się w treningu siłowym.           

 

Czym właściwie jest trening? Jak podaje wikipedia „TRENING sportowy to proces polegający na poddawaniu organizmu stopniowo rosnącym obciążeniom, w wyniku czego następuje adaptacja i wzrost poziomu poszczególnych cech motorycznych. Pojęcie treningu obejmuje także naukę nawyków ruchowych związanych z daną dyscypliną sportu. Poprzez odpowiedni trening połączony z właściwym odżywianiem, można również kształtować pewne cechy morfologiczne np. zwiększać masę mięśniową czy redukować poziom tkanki tłuszczowej.”    

image003Od Sylwetki: Tym razem dajemy wam próbkę wiedzy specjalistycznej z zakresu biomechaniki, która okazuje się być niezwykle ważną w zakresie programowania indywidualnych treningów. Biomechanika to tematyka, którą od ponad roku na szkoleniach Stowarzyszenia Sylwetka próbuje przełożyć na „ludzki język” wykładowca mgr Paweł Drzewiecki. Jako, że cały czas pojawiają się pytania w tej materii z waszej strony, poprosiliśmy Pawła o wyłożenie podstaw tej nauki. Mamy nadzieję, że artykuł ten rozbudzi w Was ciekawość, zmusi do myślenia i uświadomi racjonalność naszej dewizy – Muscle IQ – Trenuj z Rozumem.

image001         W ostatnich latach trening funkcjonalny stał się coraz chętniej stosowanym narzędziem pracy przez wielu trenerów różnych dyscyplin sportu, trenerów osobistych i innych osób zajmujących się kształtowaniem sylwetki lub leczeniem rożnych dysfunkcji układu ruchu człowieka. Ten rodzaj wysiłku wywodzi się z fizjoterapii, gdzie wykorzystywany jest do rehabilitacji po różnych urazach. Związane jest to z jego dużym oddziaływaniem na układ proprioreceptywny człowieka, którego receptory ulokowane są w okolicach mięśni przede wszystkim głębokich oraz ścięgien. Nazywany jest on układem czucia głębokiego i jest częścią układu nerwowego, wraz z którym dostarcza do naszego mózgu informacji o ułożeniu naszych kończyn nawet wtedy, gdy nasze oczy są zamknięte. Zrozumienie całości koncepcji treningu funkcjonalnego wymaga przybliżenia kilku podstawowych pojęć. „Funkcja, to złożona kombinacja współdziałania systemu nerwowo-mięśniowego, w którym poszczególne jego elementy są połączone i reagują wzajemnie względem siebie”.

Trening szybkości, suplementacja

image001Wiele miejsca na naszym portalu poświęcamy tematyce treningu i suplementacji w kulturystyce. Kształtowanie sylwetki to jednak tylko wycinek szerokiego pola działania suplementów. W artykule tym chcielibyśmy zaproponować suplementację skrojoną na miarę zawodników, podstawą wytrenowania których jest szybkość. Naczelną cechą motoryczną, wokół której skupiają się zagadnienia budowania, kształtowania masy mięśniowej, która również stanowi punkt wyjścia dla innych zdolności motorycznych, jest siła. Właśnie na jej bazie kształtowana jest również SZYBKOŚĆ.

DSC_1314CrossFit wykonywany w programach MUSCLE IQ Fit System to  ćwiczenia poprawiający siłę i kondycję. Zanim zainteresowali się nim ludzie ćwiczący rekreacyjnie był on elementem programów treningowych policjantów, oddziałów specjalnych, mistrzów sztuk walk.

MUSCLE IQ Fit System tak naprawdę nie jest żadną rewolucja, ale połaczenie cech treningu stacyjnego i obwodowego. Jest to atrakcyjny, nie monotonny trening, który stosowany jest w różnych dyscyplinach sportu, w szczególności w sportach walki. Mimo, że nie jest on niczym nowym ludzie w ostatnich latach oszaleli na punkcie crossfit. Trening ten wykorzystywany jest w bardzo szerokiej gamie sportów, ale w artykule tym skupimy się na przedstawieniu faktycznych walorów tego treningu, dzięki którym może być on z powodzeniem zaadoptowany w treningu na siłowni.

image001 

Prezentowanym dziś ciekawym ćwiczeniem będzie „ przyciąganie sztangielek jednocześnie, leżąc przodem na ławce głową do góry”.

Ćwiczenie to bardzo zmusza do pracy treningowej, mięśnie obłe mniejsze i obłe większe, czworoboczne, podgrzebieniowe, najszersze, a w końcowej fazie ruchu mięśnie proste grzbietu.                        Przyciąganie sztangielek w leżeniu jest ćwiczeniem dla zawodników bardzo zaawansowanych, w okresie separującym i definiującym mięśnie. W ćwiczeniu tym, przydatna jest pomoc trenera, lub partnera treningowego, który będzie korygował nasze ruchy i będzie podpowiadał czy następuje zaplanowane napięcie mięśni które po kolei mają przejmować pracę. Ćwiczenie to będziemy wykonywać w reżimie koncentryczno – ekscentrycznym, wydłużając pracę mięśni w tempie na 4.

image001

Alternatywą dla aerobowego treningu ciągłego będzie trening interwałowy. Tę formę treningu stosuje się w różnorodnych dyscyplinach sportu w celu poprawy wydolności.

Charakteryzuje ją:

- Występowanie naprzemiennych odcinków wysiłków o różnej intensywności. Odcinki o wysokiej intensywności dzielą odcinki o niższej intensywności

- Efekt niepełnego wypoczynku. Pomiędzy odcinkami pracy o wysokiej intensywności występują odcinki aktywnego wypoczynku (aktywny wypoczynek będzie Zasze wysiłkiem o niższej intensywność), które pozwalają na obniżenie tętna, ale nigdy nie do wartości spoczynkowych! Owszem  w czasie aktywnego wypoczynku następuje obniżenie  tętna, ale tylko do wartości nie niższej niż max. 65% HR (65% tętna max., gdzie tętno maksymalne wylicza się z równania: 220-wiek).

- Interwał to odcinek wysiłku o wysokiej intensywności, w czasie którego intensywność rośnie, oraz odcinek aktywnego wypoczynki, w którym następuje obniżenie intensywności.

INTERWAŁ = FAZA WYSIŁKU INTENSYWNEGO + AKTYWNY WYPOCZYNEK

 

m_N2_zd1_276Zasada treningu dzielonego.

Po przygotowaniu naszych mięśni do treningu właściwego "sylwetkowego",  w oparciu o system „trzy razy w tygodniu trening Obwodowy”, można  zwiększyć ogólną intensywność ćwiczeń.

Jeśli - dla celów treningowych - podzielimy całe umięśnienie na dolną i górną część, to będziemy mogli wykonywać większą liczbę ćwiczeń i serii na każdą część, a przez  to ćwiczyć je intensywniej.

W systemie treningu dzielonego można wykonywać więcej ćwiczeń i o większym zaangażowaniu na dolną i górną część naszej SYLWETKI.

image001

Prawidłowe oddychanie w czasie ćwiczeń to nie tylko warunek efektywnie wykonanego treningu, ale sposób na odprowadzenie kwaśnych produktów przemian metabolizmu. Płuca, akcja oddechowa, to jeden z układów buforowych (płuca biorą udział w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej), jakimi dysponuje nasz organizm. Odpowiednie oddychanie (odpowiednie tempo, częstotliwość, głębokość oddechów) warunkuje doprowadzenie do komórek tlenu i odprowadzenie z nich atomów wodoru i dwutlenku węgla, będących efektem beztlenowych przemian energetycznych, posiadających kwaśny odczyn..

_MG_0394

 

Trening obwodowy jest najprostszą formą treningu mięśniowo – oddechowego.

Jest to trening stosowany od dawien dawna przez wszystkie grupy rekreacyjne, sportowe, wyczynowe i rehabilitacyjne, z różnym natężeniem, o różnej częstotliwości i z różnym przeznaczeniem.

Trening obwodowy jest bardzo praktyczny, ma za zadanie przygotowanie naszego ciała do podejmowania coraz większych wyzwań pracy mięśniowej naszego ciała, a co za tym idzie do poprawy zdrowia, samopoczucia, sylwetki…

DOBRE ĆWICZENIE – NA DOBRĄ SYLWETKĘ

PRZYCIĄGANIE JEDNORĄCZ UCHWYTU WYCIĄGU DOLNEGO W OPADZIE TUŁOWIA

Ćwiczenie na mm grzbietu

- podgrzebieniowe
- obłe większe
- obłe mniejsze
- mm najszersze grzbietu

Jak zadbać o kompleksową regenerację potreningową

Myślisz czasem o niewykorzystanych okazjach, szansach w życiu? Tak, wiem to jest najgorsze, świadomość, że mogłeś coś zrobić i tego nie uczyniłeś. Tak, ale co było, minęło bezpowrotnie, to już historia. Czy jednak na pewno?

Co robisz, gdy zakończysz trening w siłowni? Zastanów się…

Głównym zadaniem rozgrzewki w kulturystyce  jest wszechstronne przygotowanie organizmu do wysiłku.

Copyright © 2019 Sylwetka.org. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.