Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

image001
OGIEŃ NA OGIEŃ 2016

MISTRZOSTWA POLSKI w KONKURENCJACH WYTRZYMAŁOŚCIOWO SIŁOWYCH

 

Na zawodach Ogień na Ogień 2016 będą gościć funkcjonariusze z całego kraju a także kilka drużyn z zagranicy. W trakcie zawodów zobaczymy zmagania zawodników, którzy ciężko przygotowywali się do zawodów i będą walczyć w 4 wymagających konkurencjach wytrzymałościowo – siłowych, które wyłonią najlepszych.

W zawodach zobaczymy zmagania 38 drużyn 2 osobowych a wśród nich m.in. :image003

Komendy Wojewódzkie Policji
Drużynę Komendy Stołecznej Policji
Drużynę Komendy Głównej Policji
Drużynę Centralnego Biura Śledczego Policji
5 drużyn reprezentujących Szkoły Policyjne
Drużynę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Drużynę Biura Ochrony Rządu
Drużynę Centralnego Biura Antykorupcyjnego
Drużynę Służby Więziennej
Drużynę Straży Granicznej
4 drużyny Wojska Polskiego reprezentujące wojska lądowe, wojska specjalne, marynarkę wojenną oraz siły powietrzne
Drużynę Państwowej Straży Pożarnej

 

Zawody Ogień na Ogień 2016 są kontynuacją poprzedniej imprezy sportowo-charytatywnej, zawodów Jedziemy do odcięcia 2015, w których rywalizowały jednostki specjalne. Zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i odbiły się ogromnym echem w środowisku mundurowym, dlatego w tym roku zmieniono formułę zawodów i tegoroczna edycja będzie dawała możliwość startu wszystkim mundurowym z Polski oraz zaproszonym z zagranicy.

W poprzednim roku zawody zdobyły ogromną popularność, wszystko udało się na najwyższym poziomie, dopisali zawodnicy, padło wiele rekordów i wspaniałych sportowych wyników.

 


KONKURENCJE

 

W trakcie zawodów Ogień na Ogień 2016, zawodnicy zmierzą swoje siły w 4 konkurencjach, które wyłonią najlepszą drużynę.

 

KONKURENCJA NR 1

Zawodnicy wykonują dwie próby, jedna po drugiej. Każde powtórzenie wykonywane jest na komendę (na wyproście przerwa ok. 2 sek):
Maksymalna liczba podciągnięć z obciążeniem 12 kg – kettle
Zawodnik ma 30 sek. na przejście na drugą stację
Maksymalna liczba dipów na poręczach z obciążeniem 20 kg – kettle

 

KONKURENCJA NR 2

Na czas: 4 min
Zawodnicy wykonują ćwiczenia na dwóch stanowiskach równocześnie:
Wskoki na skrzynię o wymiarach 40 x 60 x 80 cm + pompka

 

KONKURENCJA NR 3

Na czas. 1 czas /drużynę
Zawodnicy wykonują trzy próby, jedna po drugiej, z wyjątkiem dwóch ostatnich z kettlami, które wykonują równocześnie:
Bieg 400m
Przeciąganie opony 10m
15 wejść na skrzynię o wymiarach 40 x 60 x 80 cm z dwoma kettlami po 20kg – zawodnik nr 1, zawodnik nr 2 odpoczywa.
15 przysiadów z dwoma kettlami po 20kg. Zawodnik nr 2, zawodnik nr 1 odpoczywa.
Obydwa kettle muszą dotknąć podłoża.
20 razy stopy do drążka zawodnik nr. 1. Obydwie stopy muszą dotknąć drążka równocześnie.
20 razy stopy do drążka zawodnik nr. 2. Obydwie stopy muszą dotknąć drążka równocześnie.

 

KONKURENCJA NR 4

Dwuosobowa drużyna, na komendę wykonuje pompki równocześnie. Na wynik drużyny składa się suma poprawnie wykonanych pompek przez każdego z zawodników. Niedotrzymanie tempa liczenia eliminuje zawodnika z próby.

 

 


PRZYGOTOWANIA REPREZENTACJI Z WOJEWÓDZTWA
KUJAWSKO-POMORSKIEGO

 


Przystępując do realizacji zadań zlecono analizę treningu i ideę całego postępowania Trenerowi Leszkowi Michalskiemu. Biorąc pod uwagę, iż konkurencje są wytrzymałościowo – siłowe ćwiczenia były tak dobierane , żeby białe włókna mięśniowe jedynie wspierały pracę czerwonych. Chcąc wyjaśnić bliżej ten temat zasięgnę informacji o naszych miofibrylach:


 image005

 


Kształtowanie siły mięśniowej przy rozróżnieniu włókien mięśniowych na szybko kurczliwe typu FT (fast twich) i wolno kurczliwe typu ST( slow twich ) w wewnętrznej budowie mięśnia.


•    W mięśniach wyróżnia się włókna typu FT i ST. Włókna typu FT są białe i szybciej się kurczą. Jest to związane z aktywnością ATP-azy miofibrylarnej. Włókna typu ST są czerwone , odróżniają się gęstszą siecią oplatających je naczyń włosowatych, większą liczbą mitochondriów oraz większą zawartością mioglobiny, trójglicerydów a także enzymów tlenowych przemian energetycznych. Zawartość enzymów związanych z cyklem glikolitycznym większa jest we włóknach typu FT.
•    Opisane różnice wskazują , że włókna typu ST są zdolne do wykorzystania procesów tlenowych. Mają większy tak zwany potencjał oksydacyjny niż włókna typu FT. Są one także lepiej zaopatrzone w tlen dzięki lepszemu unaczynieniu i większej zawartości mioglobiny, która ma zdolność wiązania tlenu. Metabolizm włókien mięśniowych typu FT charakteryzuje natomiast większe nasilenie procesów beztlenowych ( glikolitycznych ).
•    Skutkiem różnic metabolicznych są różnice w szybkości rozwoju zmęczenia oraz charakteru pracy pomiędzy typami włókien. Włókna ST są zdolne do dłuższej pracy niż włókna typu FT.
•    Jeżeli chodzi o pobudzenie włókien mięśniowych, włókna typu ST pobudzane są przez motoneurony o większych rozmiarach i niskim progu pobudliwości , zaś włókna typu FT przez mniejsze motoneurony o wysokim progu pobudliwości.

 

image006
 


Znając już budowę włókien mięśniowych oraz ich zasadę adaptacji do pracy , ustalono 5 partii mięśniowych wykluczając z treningu wzmacnianie mięśni naramiennych oraz dwugłowych ramienia.

W pierwszej fazie przygotowań zaczęto pracę od mięśni antagonistycznych : mięśnie klatki piersiowej vs. mięśnie grzbietu, następnie pracę przekierowano na mięśnie trójgłowe ramienia. Mięsnie brzucha również nie zostały pominięte w tym planie treningowym, chociaż tutaj praca skupiła się jedynie przy wzmocnieniu mięśnia przy przyczepie końcowym. Przekierowując krew z górnych partii mięśniowych poprzez mięśnie brzucha dbamy o stały dopływ energii ATP w danym miejscu gdzie zachodzi skurcz mięśnia i tu na samym końcu mam na myśli mięśnie nóg. Tak zaplanowany trening pozwala na wykonanie ok 3500 powtórzeń wszystkich 10 ćwiczeń w ciągu niespełna 1 godziny (3600sek, czyli prawie 1 powtórzenie na 1 sekundę).


Dla powyższych partii mięśniowych wdrożono w każdym ćwiczeniu powtórzenia dynamiczne z zastosowaniem plyometrii.


Plyometria jest taką techniką, która ma być połączeniem siły i szybkości. Krótko mówiąc, jest to wykorzystywanie maksymalnej ilości siły w jak najkrótszym czasie. Polega na rozwoju siły ekscentrycznej. Siła ekscentryczna to taka, która opiera się na tym, że na mięsień oddziałują siły zewnętrzne, które znacznie przewyższają siłę danego mięśnia. Skutkuje ona wzrostem siły oraz pobudliwości nerwowej mięśnia. Obok siły ekscentrycznej, trening plyometryczny pozwala w pełni wykorzystać również siłę koncentryczną. Powoduje to, że mięsień pokonując siły zewnętrzne ulega skróceniu. Gdy siła, wyprodukowana przez mięsień jest równa sile zewnętrznej, mamy do czynienia z siłą izometryczną, która ma wpływ na właściwości skurczu mięśni. Wyżej wymienione siły działają naprzemiennie i tworzą cykl- rozciągnięcie-skrócenie.

image008

 

Po każdym ćwiczeniu plyometrycznym zastosowano ćwiczenia ekscentryczne kierując typowo pracę na przyczepy końcowe mięśnia powodując tym samym wzmacnianie ścięgien. Ścięgna – przenoszą siłę skurczu na kość gdzie mają swoje przyczepy.

image010


 
Biorąc wszystko do jednego worka i chcąc podsumować co daje nam plyometria z ekscentryką śmiem twierdzić , że do pracy uruchomione zostaje wręcz całe ciało. Dzieje się tak , ponieważ do każdego włókna dochodzi zakończenie nerwu ruchowego zwane płytką motoryczną lub połączeniem nerwowo-mięśniowym. Ogólna zasada budowy płytki motorycznej jest podobna do budowy synapsy nerwowej. Mediatorem jest tu acetylocholina.


image011 

 

Jedno włókno nerwowe ruchowe może unerwiać od 1 do ok. 160 włókien mięśniowych. Grupa włókien mięśniowych unerwionych przez jedno włókno nerwowe nazywa się jednostką motoryczną.

 

image013

 


PODSUMOWANIE

 

Podsumowując im mocniejsze ścięgna tym większa siła , a im więcej połączeń nerwowo-mięśniowych tym więcej angażujemy do pracy włókien mięśniowych. Poza tym chcąc być wytrzymałym angażuj do pracy czerwone włókna mięśniowe, które są bardziej odporne na upadłość. Oddychaj niezależnie od ruchu dostarczając stałe pokłady tlenu, gdyż taki zabieg pozwoli by enzymy tlenowe przemian energetycznych dłużej pozostawiły Cię na polu walki. Jedna jeszcze ważna rzecz - mięśnia nie trenujemy codziennie. Musi mieć czas na zregenerowanie się. Wszystko sprowadza się do tzw. zasady superkompensacji - mięsień męczymy, "niszczymy" go, po czym dajemy mu się odbudować - po kilku dniach jest mocniejszy, niż przed zniszczeniem, bo odbudował się z nawiązką. Możemy go obciążyć i zniszczyć nieco mocniej, on znowu odbuduje się nieco silniejszy - i tak dalej.!!! Proste, prawda ???

 


Jeśli chodzi o sposób regeneracji , suplementacji jest to temat bardziej rozwojowy i należy takiej informacji zaczerpnąć ze szkoleń STOWARZYSZENIA SYLWETKA – Trener żywienia i suplementacji.
Ćwiczenia w artykule celowo nie zostały podane z uwagi na możliwość późniejszego wykorzystania jako materiał przygotowawczy pod kolejne mistrzostwa.

image015image017image019image021


image023 image025image027image029

image031image033image035image037

image039image041image043image045image047

Piśmiennictwo:
1.    „ Wprowadzenie do fizjologii klinicznej „ Kozłowski S. , Nazar K.
2.    „ Granice przystosowania „ Kozłowski S.
3.    http://www.fundacjadzieciom.pl/fizjologia.html
       http://www.kulturysta.com/czym-jest-trening-plyometryczny/
       http://www.zawodymundurowych.pl/
       http://slideplayer.pl/slide/804952/
       https://pl.wikipedia.org/wiki/Neuron
       http://www.womenshealth.pl/fitness/Trening-plyometryczny-ktory-spala-mnostwo-kalorii,5240,1
       http://www.trening-indywidualny.pl/zdrowie,szczegoly,naturalne-unoszenie-tulowia---trening-ekscentryczny-grupy-goleniowo-kulszowej,231.html

Nie masz uprawnień do dodawania komentarzy.

Copyright © 2019 Sylwetka.org. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.